Měsíční chýše

MOONLODGE (MĚSÍČNÍ CHÝŠE) NA SKLENÁŘCE

„I give away my blood of life for all my relations, I open my womb in delight“

V lese poblíž Sklenářky je místo pro ženy, které se chtějí (nejen) ve svém Měsíčním čase stáhnout do ústraní, načerpat sílu z Matky Země, nechat odplynout zátěž minulého měsíce a zasít v sobě semínka snů pro měsíc nový.

Tradice přírodních národů ctily cyklus měsíce na obloze a v ženě jako symbol nekonečné obnovy. Záměrem měsíční chýše je nabídnout ženám v naší době a čase možnost obnovit spojení s tímto cyklem a oslavit jej jako dar a projev tvořivé síly života.

Měsíční chýše byla založena v srpnu 2013 v kruhu sedmi žen a je pravidelně navštěvována a udržována ženami, které na Sklenářce žijí – pro ně samotné i pro ty, které do ní přijedou odjinud spočinout.

Vítejte v prostoru, kde můžete oslavit své Ženství, doplnit síly a pocítit pouto Sesterství.

Měsíční čas nazvala Jamie Sams dle tradice severoamerických indiánů Healing Quest (Čas Spočinutí), který je alternativou Vision Questu (Hledání Vize) na mužské cestě válečníka.

Žena obvykle v běžném životě dává, pečuje o ostatní a prostor domova. Měsíční čas je časem pro obnovu sil a péči o sebe. Je dobré v tomto období omezit pracovní povinnosti i společenské kontakty a přemíru slov a strávit alespoň nějaký čas o samotě, nejlépe v lůně přírody.

V čase menstruace je důležité, aby se žena cítila v bezpečí a nasycená. Je dobré pít hodněvody a jíst jednoduché a zdravé jídlo. Když žena hladoví nebo žízní, což je bežné při Vision Questu, její tvořivé vody vysychají. Žena nabízí Životu své tělo skrze menstruaci, těhotenství i porod a není důvod, aby se více vydávala za fyzické hranice těla extrémní zátěží nebo deprivací. Stav hlubokého spojení s vlastní krví a Matkou Zemí může být zcela srovnatelný se stavem po několikadenním půstu nebo nespání.

Během Healing Questu je vhodná jen činnost, která vychází z nitra ven – psát, zpívat, kreslit, hrát na hudební nástroje, tančit, meditovat, vyrábět šperky apod. Žádné informace zvenčí – žádné knihy, poslech reprodukované hudby, telefon nebo počítač.

V chýši může žena pobýt od několika hodin až po tři dny. Pokud budete chtít, můžete mít na delší cestu svou průvodkyni – ženu, která vás dochýše vyprovodí, bude pro vás na Sklenářce držet energii, jednou denně vás navštíví a přinese jídlo a vodu a po návratu vás opět přivítá a společně cestu uzavřete.

Jednoduchá chýše se nachází v medicínském kruhu chráněném stromy. Strážkyní chýše je bříza, jejíž kořeny vytvářejí oltář. Samotnou chýši tvoří třináct kmenů nebo prutů, z nichž každý symbolizuje jednu ze třinácti klanových matek – archetypů, které všechny ženy nosí v sobě. Uprostřed chýše je prohlubeň na žhavé uhlíky pro vykuřování prostoru i očistu těla. Kromě červené plachty pro případ deště a červené svíčky na oltáři není na místě žádné vybavení a každá žena si přinese, co pro pobyt v chýši potřebuje.

IMAG0016

S sebou se hodí: 

 • karimatka pod sebe, deka přes sebe
 • voda a jídlo v případě delšího pobytu – ideálně jednoduché placky, ovoce, oříšky…
 • předměty síly, vykuřovadla, sirky
 • blok, tužka, pastelky, karty, kyvadlo, buben, chřestidlo nebo jiné hudební nástroje, korálky, … cokoli, čím můžete dát průchod vlastnímu vyjádření
 • toaletní papír a další hygienické potřeby, sáček na odpadky
 • spacák,baterka a repelent, pokud budete chtít přespat

Delší pobyt v chýši, prosíme, rezervujte předem. Informace, přihlášky a dotazy s radostí odpoví Tereza – tereza@sklenarka.cz 

Příspěvek:

 • nocleh ve vile … 250 Kč/noc
 • vegetariánská strava … 290 Kč/plná penze, nebo dle počtu jídel
 • doprovázení (vyprovodění, přivítání, držení prostoru)… dobrovolný příspěvek nebo výměna

ZDRAVÍ NEŠKODNÁ INTIMNÍ HYGIENA

Běžné intimní potřeby pro ženy obsahují mnoho látek, které nejcitlivější části našeho těla mnoho neprospívají, jsou chemicky běleny apod. Existuje již několik pohodlných alternativ – menstruační kalíšky, mořské houby, látkové vložky nebo způsob ovládnutí vlastní menstruace natolik, že nic z toho není třeba.

O MĚSÍČNÍM CYKLU 

V dobách, kdy neexistovaly lineární kalendáře, byl měsíc klíčovým spojencem pro počítání času a mocným symbolem koloběhu růstu, zániku a obnovy. Ženský cyklus plodnosti, který v průměru trvá 28 dní, odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země. Měsíci byly odjakživa přiřazovány ženské atributy odpovídající energii JIN, zatímco Slunci atributy mužské, odpovídající energii JANG. Pohyb obou těles na obloze byl pro lidi v minulosti dalším z mnoha projevů kosmického tance těchto dvou sil, který vytváří dynamiku všeho stvoření.

Čas dorůstajícího měsíce odpovídá době Bohyně Panny a energii rána, jara, nového začátku, kdy v ženě vzniká nové vajíčko, naděje pro nový život. Úplněk odpovídá době plnosti a plodnosti, u ženy době ovulace a energii poledne a léta a Bohyně Matky. Ubývající měsíc odpovídá v ženě času, kdy neoplodněné vajíčko spěje k nevyhnutelnému zániku. V přírodě nese stejnou energii čas večera a období podzimu a odpovídá jí archetyp moudré Čarodějnice, ženy po přechodu. A novoluní, období temných nocí, kdy Měsíc z oblohy zcela zmizí, koresponduje s fází menstruace, očisty před novým začátkem. V přírodě představuje noční nebo zimní odpočinek a tato fáze je časem bohyně Stařeny a smrti, temného chaosu, NIC, ze kterého se zrodí nový život. Pokud žena neužívá antikoncepci, obvykle se její cyklus sladí s měsícem tak, že menstruace přichází buď v době novoluní nebo úplňku.

Období před menstruací a menstruace je pro ženu časem, kdy se otevírá brána mezi světem viditelného a neviditelného. Může přinést hluboké vhledy a vize, explozi tvořivosti, živé sny přinášející zprávy z podvědomí, vědomí vlastní moci a sexuality, mocnou energii vzniku a zániku. Je to čas pro odpočinek, dokončení měsíce a propuštění toho, co už neslouží, pro očistu těla i duše. Neoblíbený premenstruační syndrom není nemoc, ale přirozený projev tohoto období. Pokud žena nedopřeje v tomto čase svému tělu odpočinek a výživu, tělo po nich různými způsoby volá a upozorňuje na nutnost se zastavit.

Společnost postavená převážně na mužských lineárních hodnotách se zejména fáze tmy a chaosu instinktivně děsí,  neboť tento čas nelze v souladu s touhou mužského principu po akci nijak urychlit ani „vyřešit“. Nezbývá, než se do něj ponořit a proplout skrz.

Stavy související s temným obdobím a chaosem jsou v naší dnešní společnosti často podvědomě potlačené:

 • smrt není brána jako nevyhnutelná součást života, ale jako děsivé ultimátum, které z našich životů vytěsňujeme – stáří, nemoc a smrt se odsouvají na okraj pozornosti společnosti i jednotlivců
 • menstruace je bagatelizována a nepřijímána ani samotnými ženami, které ztratily spojení s přírodními cykly. Měsíční cyklus s sebou nese proměnlivé energie, které mají vliv na způsob myšlení, prožívání a práce. V dnešní společnosti je žádoucí podávat stále vyrovnané výkony, což vede ženy k přehlížení cyklu a snaze vypadat, že se nic neděje. Menstruace často přináší pocit studu. V reklamách na vložky a tampony nikdy nevidíme krev, ale sterilní modrou tekutinu, zatímco krev spojená s násilím je běžně přijímaná.
 • k porodu, který je fyziologickým, mystickým a v mnoha ohledech nekontrolovatelným procesem, v jehož centru by měla být žena-bohyně ve své plné síle, se přistupuje jako k nemoci, kterou je třeba kontrolovat, léčit a řešit, a k rodící ženě jako k nesvéprávné pacientce, o jejímž těle a jednom z nejposvátnějších okamžiků života rozhoduje za jejího plného vědomí někdo jiný

Měsíční chýše podporuje návrat ženy zpět k sobě, ke spojení se Zemí a posvátnými cykly. Každá žena, která tuto cestu najde, přispívá k návratu kolektivní energie zpět k rovnováze.

PŘECHODOVÉ RITUÁLY

V Čechách se postupně obnovuje tradice rituálu MENARCHE – oslavy první menstruace a přechodu dívky v ženu, stejně jako další rituály důležité v životě ženy (svatba, narození dítěte, menopauza).

Semináře a rituály pro ženy provázejí např. Tamara Melissa (www.cestazeny.cz), Barbora Zemanová (www.barboranadvornikova.cz), Monika Michaelová (www.indigenousnature.cz), Katka Kramolišová (www.zenskekruhy.cz), Terezie Dubinová (www.oheladom.cz), vřele doporučuji 🙂

SOBĚSTA(TE)ČNOST


platforma pro udržitelný život

Rezervace pobytu

Rezervujte si pobyt v přírodních lázních »

Odběr novinek

* povinná pole

Ochrana osobních údajů *

Ochrana osobních údajů »

 FacebookNajdete nás i na Facebooku »