Vegefest


9. ročník 27. - 29. září 2019

Akce & Události

žádné události

Všechny události »


Tantra

Tantra je starodávná indická nauka prolínající se s učením véd a jógy. Není náboženstvím, ale spíše životní filozofií, která uctívá kosmickou tvořivou energii Šakti manifestovanou ve všem projeveném. Tantra je v pojetí pozemského světa duální, nicméně obvykle vnímané polarity (dobré/špatné, špinavé/čisté, tělesné/duchovní, bílé/černé) neposuzuje, ale objímá do jednoty. Bez hodnocení vítá vše, co přichází, jako projev Šakti.

Považuje podobně jako další východní systémy tělo za dočasný chrám neohraničeného ducha, pracuje výrazněji se sexualitou jako primárním projevem univerzální životní síly v lidském těle a nabízí techniky, jak tuto sílu kultivovat do jemnějších forem.

Učí nás přijmout své touhy, strachy a nedokonalosti, objevit, kde máme hranice, za které nepustíme nikoho dalšího a kde je hranice, za kterou se neodvážíme ani sami. Je to cesta především do vlastního nitra a k harmonii mezi svobodným prožíváním lidské přirozenosti a uctěním božské podstaty veškerého života.

Původní tantrické učení bylo i ve své kolébce – v Indii – drženo v tajnosti a určeno pouze pro pokročilé a zasvěcené adepty s dlouhou praxí vědomé práce s tělem a dechem. V ryzí praxi využívá časo nástrojů rituálu (puja), léčivých vibrací (mantra) a posvátné geometrie (jantra). Podmínkou pro skutečnou tantrickou cestu je učitel, guru.

Současný boom tantry, tantrických masáží a seminářů je zejména výsledkem potřeby západní společnosti osvobodit sexualitu a psychiku od pocitů studu či viny a dogmat křesťanského kontextu kladoucího rovnítko mezi sexualitu a hřích a potlačujícího intuitivní a nespoutané ženství. Pro odlišení tohoto proudu od původního tantrického učení používáme raději výraz „neo-tantra“.

Tantrické kurzy neprovázíme – spíše se pořád sami učíme, jak s životní silou a sexualitou nakládat v dlouhodobém vztahu a objevujeme, kde se cesta tantry potkává s cestou jógy a jak se mohou doplňovat.

Tereza se dotýká tantrických principů v masážích – práci s tělem a skrze ni i životní energií.

TIPY NA KNIHY:

tradiční tantra:

  • Ajit Mookerjee, MadhuKhanna: The Tantric Way; Yantra, the Tantric Symbol of Cosmic Unity
  • M.P. Pandit
  • Arthur Avalon (John Woodroffe)
  • André van Lysebeth: Tantra

neo-tantra:

  • Margo Anand: Umění sexuální magie, Umění sexuální extáze
  • Ma Ananda Sarita & Swami Anand Geho: Tantrická láska
  • Mantak Chia: Multiorgasmická žena, Multiorgasmický muž
  • David Deida
  • Osho

Sklenářka

Odběr novinek

* povinná pole

Ochrana osobních údajů *

Ochrana osobních údajů »

 FacebookNajdete nás i na Facebooku »